איך להתמודד עם מנהל/ת לא מקצועי?

רציתי לשתף אותכם בחוויה של מועמדת, שהיא במקרה קולגה מתחום משאבי האנוש.

נועה (שם בדוי) הגיעה אלי לראיון עבודה ובמסגרת השיחה הפתוחה והחברית שהיתה לנו סיפרה לי את הסיפור הבא.
היא עבדה מספר שנים כרכזת משאבי אנוש, בחברה מצליחה, והיתה מרוצה מאוד מתפקידה ומהחברה. לפני כשנה עבר הארגון שינוי ארגוני במסגרתו הוחלפה מנהלת משאבי האנוש. אותה מנהלת משאבי אנוש שהגיעה יצרה רושם ראשוני טוב והיתה מלאה אמבציה ומוטבציה ליצור שינוי. ועד מהרה החלו השינוים להגיע החל משינוי ארגוני ועד שיני בתהליכי העבודה השוטפים במחלקה
המנהלת החדשה טרם הספיקה ללמוד את הארגון החדש, להבין מי הנפשות הפועלות בו והאם זה נכון לעשות את אותו שינוי בסדרי העבודה.
נועה חשבה לאורך כל תהליך השינוי הארגוני, כי הוא לא יתרום לארגון ולא יעזור. כל שכן לגבי השינוי בשיטת העבודה, שעבדה טוב עד אותה עת, בעוד שיטת העבודה החדשה נראתה לה מסורבלת, נוקשה, בירוקרטית ובלתי מתאימה לאופי האנשים העובדים בארגון.
לאורך כל התהליך גם העמיתות של נועה הרגישו כמוה אך לא אמרו דבר ואימצו את השינוי מתוך חשש שאם יעלו התנגדות, ימצאו את עצמן מחוץ לארגון.
לאחר שנה מיום השינוי הארגוני, התפוקה במחלקת משאבי האנוש ירדה, תהליך העבודה היה איטי, הגיוסים היו קשים, כל מעבר המשרות מהמנהלים למגייסים לקח זמן רב, הוצאת משרות למכרזים פנימים ולחברות השמה נמשכו מעל המצופה ובסופו של דבר כל הארגון נפגע ממחסור של כח אדם. המנכ"ל כעס ורוב המחלקה מצאה את עצמה, בהמשך, (כולל אותה מנהלת משאבי אנוש) מחוץ לעבודה.

והנה המסקנות שלי מכל האירוע הזה:

  1. כשלונו של מנהל לא מוכשר יכול לפגוע לכם בקרירה. אם המחלקה שלכם תיכשל זה יפגע במונטין שלכם או כמו במקרה של נועה גם במקום העבודה. כל טעות של המנהל שלך יכולה אוטומטית להשליך עליכם ולכן מומלץ להתערב לפני שהמצב יגיע לחוסר שליטה. קחו חלק מתפקידו של הבוס. גם עם בוס ריכוזי ואינו מאציל סמכויות, יש דרך להתמודד. התחילו לחפש משימות שכרגע מבוצעות על ידי אותו מנהל, שאתם בטוחים שאתם יכולים לעשות היטב. יתכן שהחשש של המנהל מלאציל סמכויות נובע מחשש שאחרים יודעים פחות טוב ממנו לעשות את המשימה ולכן יכשלו. אך אם הצוות לא יעבוד טוב המנהל יסבול בגלל שהוא אחראי לתוצאה.
    לאחר זיהוי המשימה שהמנהל שלכם מבצע ושאתם יודעים שאתם יכולים לבצע היטב בחרו זמן מתאים ובקשו לעשות את אותה משימה. הזמן האידיאלי הוא כאשר המנהל שלכם עמוס מאוד בעבודה ומזניח את המשימה הזאת.
  2. הגעתם למצב בו יש לכם מנהל שאינו מוכשר מספיק או מוביל תהליך שאתם מאמינים שאינו חיובי לארגון? עליכם להתמודד עם המנהל הזה ולהציג לו אלטרנטיבה בארבע עינים ולא לחשוף את טעותו בעיני רבים. למדו את המנהל. אולי אותו מנהל לא יודה בפני אחרים שעזרתם לו, אך תרומתכם תיזכר וסביר שתתוגמלו בהמשך על כך.
  3. הדרך הטובה ביותר להיפטר ממנהל לא רצוי הינה על ידי קידום עצמכם וההשגים שלכם ולמעשה לעבור לעבוד עבור מנהל אחר בארגון ואולי בכלל בתחום אחר. איך עושים זאת? תנו גם לאחרים לדעת על הישיגכם, על ידי שירבוב השם וההישג בישיבות עד הכנסת הנתונים לניוזלטר של החברה או בכל בכל דרך אחרת המקובלת להעברת מסרים בארגון. פתחו את הקשרים עם מנהלים אחרים ומחלקות אחרות. דברו עם המנהל הישיר על המעבר, ציינו כי אתם מרוצים מתפקידכם אך הידע הרחב שלכם בתחומים אחרים יכול לקדם מאוד את אותו תחום בחברה. ציינו כי אתם יכולים לתרום תרומה גדולה יותר לארגון אם תעבור לתחום אחר (ומנהל אחר) שיתן לכם יותר אחריות.
    שימו לב לא לתת לעולם הצהרות שליליות על הבוס שלכם. כמו כן, נסו למצוא לכם בן ברית במשאבי האנוש – עמית שיוכל לתמוך במעבר שלכם ולעזור במאמץ זה.

כמובן שהדרך, הלכאורה, פשוטה יותר היא לחפש עבודה מחוץ לארגון אבל אם טוב לך במקום למה לא לנסות להוציא את המיטב מהמצב הקיים.

(המאמר כתוב בלשון זכר אך מכוון לשני המינים

כל הזכויות שמורות לנתיב אישי

עשוי לעניין אותך

הגשת מועמדות כללית